Jak sprawdzić ubezpieczenie auta sprawcy przez internet?

Zostałeś poszkodowany w wypadku lub kolizji i nie jesteś pewien, czy sprawca miał ważną polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej? Możesz sprawdzić swoje lub cudze OC przez internet, i to bez żadnych opłat. Jest to możliwe w usłudze Historia Pojazdu i dzięki formularzowi zamieszczonemu na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jak sprawdzić ubezpieczenie auta online na tych stronach?

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta online na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które muszą wykupić właściciele większości pojazdów mechanicznych. Polisa jest potwierdzeniem tej ochrony ubezpieczeniowej. Jej ważność da się sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jest to organizacja, której członkami są towarzystwa ubezpieczeniowe. Zajmuje się ona kontrolą tego, czy właściciele pojazdów spełniają obowiązek ubezpieczeniowy. Wypłaca też odszkodowania osobom poszkodowanym przez nieznanych sprawców wypadków oraz przez kierowców, którzy poruszali się nieubezpieczonymi autami.

Na stronie UFG znajduje się krótki formularz, który należy wypełnić, by dowiedzieć się, czy dany pojazd posiada aktualną polisę. Jedyne potrzebne dane to numer VIN, numer rejestracyjny pojazdu i data zdarzenia drogowego. Po uzupełnieniu luk trzeba przepisać kod weryfikacyjny.

W wyniku skorzystania z tej usługi otrzymujesz najpotrzebniejsze dane o OC sprawcy kolizji lub wypadku. Poznajesz nazwę jego ubezpieczyciela i numer polisy poświadczającej aktualną ochronę auta. Mając te informacje, możesz kontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym wystawiającym polisę.

Sprawdzenie OC i historii auta

Kierowcy mogą uzyskać za darmo jeszcze więcej informacji niż tylko dane ubezpieczyciela i numer polisy pojazdu. Korzystając ze strony historiapojazdu.gov.pl poznają informacje o:

  • aktualnym badaniu technicznym,
  • statusie rejestracji,
  • odczycie drogomierza,
  • danych technicznych,
  • dokumentach pojazdu.

Dobrze jest pamiętać, że sprawdzenie historii pojazdu ma kluczową rolę w przypadku zakupu używanego samochodu. Na tej stronie można dowiedzieć się na przykład, że sprawdzany pojazd został oznaczony jako skradziony. 

Żeby sprawdzić te informacje na stronie użytkownik potrzebuje numeru rejestracyjnego samochodu, jego numeru VIN i daty zarejestrowania pojazdu po raz pierwszy.

Obecnie niemal bez wysiłku da się sprawdzić OC pojazdu. Zdobycie informacji na temat ubezpieczenia samochodu jest bardzo ważne zwłaszcza po wypadku lub kolizji spowodowanej przez jego właściciela. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić OC auta przez internet.